| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 2 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, 24H SZS, White) | ₹ 50,180 |
Voltas 2 Ton 3 Star Split AC (24H SZS) price in India starts from ₹ 50,180. The lowest price of Voltas 2 Ton 3 Star Split AC (24H SZS) is ₹ 50,180 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 2 Ton 3 Star Split AC (24H SZS) |
| Price in India | ₹50,180 |
| Model Name | 24H SZS |
| Type | Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6200.0 W |
| Compressor | High EER Rotary |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 108.0 cm x 33.0 cm x 24.0 cm |
| Indoor Unit Weight | 17.0 kg |
| Outdoor W x H x D | 86.0 cm x 59.0 cm x 39.0 cm |
| Outdoor Unit Weight | 40.0 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 43 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.15 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1968.0 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years on Compressor |
Voltas 2 Ton 3 Star Split AC (24H SZS)
₹50,180