Honor 500 mobile was launched on 23rd November 2025. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.55-inch touchscreen display offering a resolution of 1264x2736 pixels (FHD+) at a pixel density of 460 pixels per inch (ppi).Honor 500 comes with 12GB of RAM. The Honor 500 runs Android 16 and is powered by a 8000mAh battery. The Honor 500 supports 80W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Honor 500 on the rear packs a dual camera setup featuring a 200-megapixel primary camera, and a 12-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 50-megapixel sensor.
The Honor 500 runs MagicOS 10 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Honor 500 measures 155.80 x 74.20 x 7.75mm (height x width x thickness) and weighs 198.00 grams. It was launched in Aquamarine, Starlight Powder, Obsidian Black, and and Moonlight Silver colours.
Connectivity options on the Honor 500 include Wi-Fi 7, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS, Bluetooth v6.00, USB OTG, and USB Type-C. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor. The Honor 500 supports face unlock.
| Brand | Honor |
| Model | 500 |
| Release date | 23rd November 2025 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Dimensions (mm) | 155.80 x 74.20 x 7.75 |
| Weight (g) | 198.00 |
| Battery capacity (mAh) | 8000 |
| Fast charging | 80W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Aquamarine, Starlight Powder, Obsidian Black, and Moonlight Silver |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.55 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1264x2736 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 460 |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 200-megapixel + 12-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 50-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | MagicOS 10 |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 6.00 |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Face unlock | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Honor 500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM