Honor 600 mobile was launched on 21st April 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.57-inch touchscreen display offering a resolution of 1,264x2,728 pixels (1.5K). Honor 600 is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 processor. It comes with 8GB of RAM. The Honor 600 runs Android 16 and is powered by a 7000mAh non-removable battery. The Honor 600 supports 80W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Honor 600 on the rear packs a 200-Ultrapixel (f/1.9) + 50-megapixel camera with an f/1.9) + 50-megapixel (f/2.8 aperture. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 50-Ultrapixel sensor with an f/2.0 aperture. The front camera also features autofocus.
The Honor 600 runs MagicOS 10 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Honor 600 is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Honor 600 measures 156.00 x 74.70 x 7.80mm (height x width x thickness) and weighs 190.00 grams. It was launched in Black, Golden White, and Orange colours. It features an IP69K rating for dust and water protection. It bears a metal body.
Connectivity options on the Honor 600 include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.40, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Honor 600 supports face unlock.
| Brand | Honor |
| Model | 600 |
| Release date | 21st April 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Metal |
| Dimensions (mm) | 156.00 x 74.70 x 7.80 |
| Weight (g) | 190.00 |
| IP rating | IP69K |
| Battery capacity (mAh) | 7000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 80W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Black, Golden White, Orange |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.57 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1,264x2,728 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 200-Ultrapixel (f/1.9) + 50-megapixel (f/2.8) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 50-Ultrapixel (f/2.0) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | MagicOS 10 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Honor 600
The System Exposed OTT Release Date: When and Where to Watch it Online?
Under the Stars Now Streaming Online: Where to Watch This Beautiful Love Story from Italy
Everybody Loves Sohrab Handa Now Streaming on Zee5: Know Everything About This Whodunnit Mystery Film Online
James Webb Space Telescope Little Red Dots May Reveal Birth of Black Holes