| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Sony Xperia XZ2 (6GB RAM, 64GB) - Black | ₹ 57,900 |
Sony Xperia XZ2 (6GB RAM, 64GB) price in India starts from ₹ 57,900. The lowest price of Sony Xperia XZ2 (6GB RAM, 64GB) is ₹ 57,900 at Amazon on 19th May 2026. This Phone is available in 1 other variant like 4GB RAM + 64GB Storage with colour options like Black.
| Brand | Sony |
| Model | Xperia XZ2 |
| Price in India | ₹57,900 |
| Release date | February 2018 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 153.00 x 72.00 x 11.10 |
| Weight (g) | 198.00 |
| Battery capacity (mAh) | 3180 |
| Removable battery | No |
| Colours | Black |
| Screen size (inches) | 5.70 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2160 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 845 |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 400 |
| Rear camera | 19-megapixel |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 5-megapixel |
| Front flash | Yes |
| Operating system | Android 8.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| NFC | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Sony Xperia XZ2 (6GB RAM, 64GB)
₹57,900
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications