Poco X-series has always been the bridge between its F-series and M-series. But that was until the brand introduced the new Poco X8 Pro series. The newest series now carves a new identity, making it one of the most expensive X-series smartphones from the brand. Also, this is the first time the brand has introduced the Pro Max model, following the trend in the market. Yes, we are talking about the Poco X8 Pro Max. The latest smartphone from the brand offers an interesting set of features and specifications, but comes with a hefty price tag.
The Poco X8 Pro Max is the first Max smartphone from the brand, offering a perfect blend of premium design and powerful performance. The smartphone offers a bright display that offers vibrant colours and crisp text. The device also delivers top-notch performance, all thanks to the latest MediaTek Dimensity 9500s processor. You can play all the mobile games on this device without worrying about performance. The battery life is another strong suit of the device, and you can easily get more than 2 days with normal to modest usage. That said, the cameras aren't that great for the price, and the bloatware problem is still there. That said, if you are looking for a power-packed smartphone and can live with the camera performance, then the Poco X8 Pro Max is sure to be one of the best smartphones on the market.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Poco X8 Pro Max 5G (12GB RAM, 256GB) - Black | ₹ 42,999 |
| Poco X8 Pro Max 5G (12GB RAM, 256GB) - White | ₹ 42,999 |
| Poco X8 Pro Max 5G (12GB RAM, 256GB) - Blue | ₹ 42,999 |
| Poco X8 Pro Max 5G (12GB RAM, 512GB) - Black | ₹ 46,999 |
| Poco X8 Pro Max 5G (12GB RAM, 512GB) - White | ₹ 46,999 |
| Poco X8 Pro Max 5G (12GB RAM, 512GB) - Blue | ₹ 46,999 |
Poco X8 Pro Max 5G price in India starts from ₹ 42,999. The lowest price of Poco X8 Pro Max 5G is ₹ 42,999 at Flipkart on 1st May 2026.
| Brand | Poco |
| Model | X8 Pro Max 5G |
| Price in India | ₹42,999 |
| Release date | 17th March 2026 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| IP rating | IP69K |
| Battery capacity (mAh) | 9000 |
| Fast charging | 100W Fast Charging |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 27W |
| Colours | Black, Blue, White |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.83 |
| Processor make | MediaTek Dimensity 9500s |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB, 512GB |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 8-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 20-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | HyperOS 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
Poco X8 Pro Max 5G
₹42,999
Oppo Reno 16, Reno 16 Pro Set to Launch Later This Month; Pre-Reservations Begin
Samsung Galaxy S26 Ultra Successor Might Skip the 3x Telephoto Rear Camera, Early Leak Suggests