Honor Win mobile was launched on 25th December 2025. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.83-inch touchscreen display offering a resolution of 1272x2800 pixels (FHD+).Honor Win comes with 12GB of RAM. The Honor Win runs Android 16 and is powered by a 10000mAh battery. The Honor Win supports wireless charging, as well as 100W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Honor Win on the rear packs a triple camera setup featuring a 50-megapixel primary camera; a 50-megapixel camera, and a 12-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 50-megapixel sensor.
The Honor Win runs MagicOS 10 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Honor Win measures 163.10 x 76.60 x 8.30mm (height x width x thickness) and weighs 229.00 grams.
Connectivity options on the Honor Win include Wi-Fi 7, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS, Bluetooth v6.00, USB OTG, and USB Type-C. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor. The Honor Win supports face unlock.
| Brand | Honor |
| Model | Win |
| Release date | 25th December 2025 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Dimensions (mm) | 163.10 x 76.60 x 8.30 |
| Weight (g) | 229.00 |
| Battery capacity (mAh) | 10000 |
| Fast charging | 100W Fast Charging |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 80 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.83 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1272x2800 pixels |
| Processor make | Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel + 50-megapixel + 12-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Front camera | 50-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | MagicOS 10 |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 6.00 |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Face unlock | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Honor Win
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM