Honor X80i has been launched in China in four colour options. It features a 6.6-inch AMOLED display with 1.5K resolution. It runs on a MediaTek Dimensity 6500 Elite chipset and carries a 7,000mAh battery with 45W charging support. The new phone has a 50-megapixel rear camera unit and has an IP66-rated build for dust and water resistance.
Honor X80i mobile was launched on 2nd April 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.60-inch display offering a resolution of 1200x2600 pixels (1.5K).Honor X80i comes with 8GB of RAM. The Honor X80i runs Android 16 and is powered by a 7000mAh battery. The Honor X80i supports 45W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Honor X80i on the rear packs 50-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor.
The Honor X80i runs MagicOS 10 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Honor X80i is a dual-SIM mobile. The Honor X80i measures 157.43 x 75.35 x 7.34mm (height x width x thickness) and weighs 185.00 grams. It was launched in Flowing Sand Pink, Lime Green, Moon Shadow White, and Obsidian Black colours.
Connectivity options on the Honor X80i include Wi-Fi, GPS, NFC, USB OTG, and USB Type-C. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor.
| Brand | Honor |
| Model | X80i |
| Release date | 2nd April 2026 |
| Dimensions (mm) | 157.43 x 75.35 x 7.34 |
| Weight (g) | 185.00 |
| Battery capacity (mAh) | 7000 |
| Fast charging | 45W Fast Charging |
| Colours | Flowing Sand Pink, Lime Green, Moon Shadow White, Obsidian Black |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.60 |
| Resolution | 1200x2600 pixels |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 1 |
| Front camera | 8-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | MagicOS 10 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Honor X80i
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam