Lenovo K12 mobile was launched on 9th December 2020. The phone comes with a 6.50-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1600 pixels at a pixel density of 269 pixels per inch (ppi) and an aspect ratio of 20:9. Lenovo K12 is powered by a 1.8GHz octa-core Qualcomm Snapdragon 460 processor. It comes with 4GB of RAM. The Lenovo K12 runs Android 10 and is powered by a 5000mAh battery. The Lenovo K12 supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Lenovo K12 on the rear packs a 48-megapixel (f/1.79) primary camera, and a 2-megapixel (f/2.4) camera. The rear camera setup has autofocus. It sports an 8-megapixel camera on the front for selfies with an f/2.2 aperture.
Lenovo K12 is based on Android 10 and packs 64GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 512GB). The Lenovo K12 measures 165.20 x 75.70 x 9.20mm (height x width x thickness) and weighs 200.00 grams. It was launched in Gradient Blue and Gradient Grey colours.
Connectivity options on the Lenovo K12 include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, GPS, Bluetooth v5.00, and Micro-USB. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, proximity sensor, and fingerprint sensor.
| Brand | Lenovo |
| Model | K12 |
| Release date | 9th December 2020 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 165.20 x 75.70 x 9.20 |
| Weight (g) | 200.00 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Proprietary |
| Colours | Gradient Blue, Gradient Grey |
| Screen size (inches) | 6.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixels per inch (PPI) | 269 |
| Processor | 1.8GHz octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 460 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 512 |
| Rear camera | 48-megapixel (f/1.79) + 2-megapixel (f/2.4) |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 8-megapixel (f/2.2) |
| Pop-Up Camera | No |
| Operating system | Android 10 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| NFC | No |
| Micro-USB | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Lenovo K12
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications