Moto G37 Power and Moto G37 are confirmed to launch in India next week. They will be available for purchase through Flipkart in the country. The India variant of the handsets is confirmed to come with the MediaTek Dimensity 6400 chipset. The Moto G37 Power will have a 7,000mAh battery. They were launched in European markets in April.
More Moto G37 Power NewsMoto G37 Power is an upcoming mobile by Motorola. The phone is rumoured to come with a 120 Hz refresh rate 6.67-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1604 pixels (HD+). The display sports Gorilla Glass 7i for protection. Moto G37 Power is expected to be powered by an octa-core MediaTek Dimensity 6300 processor and come with 8GB of RAM. The Moto G37 Power is rumoured to run Android 16 and is expected to be powered by a 7000mAh non-removable battery. The Moto G37 Power supports 30W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Moto G37 Power is rumoured to pack a dual rear camera setup featuring a 50-megapixel primary camera. It is rumoured to sport a single front camera setup for selfies, an Unspecified primary camera.
The Moto G37 Power runs Hello UI is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Moto G37 Power is tipped to be a dual-SIM mobile. The Moto G37 Power is said to measure 166.23 x 76.50 x 8.89mm (height x width x thickness) and weighs 183.00 grams. It is said to launch in Pantone Capri, Pantone Nautical Blue, and and Pantone Impenetrable colours. It features an IP64 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Moto G37 Power are said to include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.40, NFC, USB Type-C, and FM radio. Sensors on the phone are rumoured to include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor.
| Brand | Motorola |
| Model | Moto G37 Power |
| Release date | 29th April 2026 (expected) |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 166.23 x 76.50 x 8.89 |
| Weight (g) | 183.00 |
| IP rating | IP64 |
| Battery capacity (mAh) | 7000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 30W Fast Charging |
| Wireless Charging Type | 6W |
| Colours | Pantone Capri, Pantone Nautical Blue, and Pantone Impenetrable |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.67 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1604 pixels |
| Protection type | Gorilla Glass 7i |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 6300 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | Unspecified |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | Hello UI |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Moto G37 Power
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications