Motorola Razr 2026 series has been launched globally by the tech firm as its latest clamshell foldable lineup. The series includes three models, dubbed Motorola Razr Ultra 2026, Razr+ 2026, and Razr 2026. All three models will be available for pre-order in the US via the company’s online store and authorised retail outlets starting May 14. The Motorola Razr 2026 is ...
Motorola Razr Ultra 2026 mobile was launched on 29th April 2026. The phone comes with a 165 Hz refresh rate 7.00-inch touchscreen primary display offering a resolution of 1224x2992 pixels (1.5K). It also features a 4.00-inch touchscreen as its second display, with a resolution of 1272x1080 pixels. Motorola Razr Ultra 2026 is powered by an octa-core Snapdragon 8 Elite processor. It comes with 16GB of RAM. The Motorola Razr Ultra 2026 runs Android 16 and is powered by a 5000mAh non-removable battery. The Motorola Razr Ultra 2026 supports wireless charging, as well as 68W Turbo Charge fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Motorola Razr Ultra 2026 on the rear packs a 50-Ultrapixel (f/1.8) + 50-megapixel camera with an f/1.8) + 50-megapixel (f/2.0 aperture. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 50-Ultrapixel sensor with an f/2.0 aperture. The front camera also features autofocus.
The Motorola Razr Ultra 2026 runs HelloUI is based on Android 16 and packs 512GB of inbuilt storage. The Motorola Razr Ultra 2026 is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Motorola Razr Ultra 2026 measures 171.48 x 73.99 x 7.19mm (height x width x thickness) and weighs 199.00 grams. It was launched in Pantone Cocoa and Pantone Orient Blue colour. It features an IP48 rating for dust and water protection. It bears a metal body.
Connectivity options on the Motorola Razr Ultra 2026 include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.40, NFC, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Motorola Razr Ultra 2026 supports face unlock.
| Brand | Motorola |
| Model | Razr Ultra 2026 |
| Release date | 29th April 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Flip |
| Body type | Metal |
| Dimensions (mm) | 171.48 x 73.99 x 7.19 |
| Weight (g) | 199.00 |
| IP rating | IP48 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 68W Turbo Charge |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 30W |
| Colours | Pantone Cocoa and Pantone Orient Blue |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 7.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1224x2992 pixels |
| Screen size (inches) | 4.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1272x1080 pixels |
| Protection type | Gorilla Glass |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Snapdragon 8 Elite |
| RAM | 16GB |
| Internal storage | 512GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-Ultrapixel (f/1.8) + 50-megapixel (f/2.0) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 50-Ultrapixel (f/2.0) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | HelloUI |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Motorola Razr Ultra 2026
Oppo Reno 16, Reno 16 Pro Set to Launch Later This Month; Pre-Reservations Begin
Samsung Galaxy S26 Ultra Successor Might Skip the 3x Telephoto Rear Camera, Early Leak Suggests