Vivo has launched the X300 Ultra and X300s in China with flagship cameras, large batteries, and OriginOS 6. Both phones feature 200-megapixel Zeiss-backed camera systems with teleconverter support. The X300 Ultra runs on the Snapdragon 8 Elite Gen 5 chipset and offers advanced telephoto capabilities, while the X300s uses the Dimensity 9500 chip and a 144Hz display. Th...
Vivo X300 Ultra mobile was launched on 30th March 2026. The phone comes with a 144 Hz refresh rate 6.82-inch touchscreen display offering a resolution of 1440x3168 pixels at a pixel density of 510 pixels per inch (ppi) and an aspect ratio of 19.8:9. Vivo X300 Ultra is powered by an octa-core Snapdragon 8 Elite Gen 5 processor. It comes with 12GB of RAM. The Vivo X300 Ultra runs Android 16 and is powered by a 6600mAh non-removable battery. The Vivo X300 Ultra supports wireless charging, as well as 100W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Vivo X300 Ultra on the rear packs a triple camera setup featuring a 200-megapixel (f/1.85) primary camera; a 50-megapixel (f/2.0, ultra wide-angle) camera, and a 200-megapixel (f/2.67, telephoto) camera. It sports a 50-megapixel camera on the front for selfies with an f/2.45 aperture.
The Vivo X300 Ultra runs OriginOS 6 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Vivo X300 Ultra is a dual-SIM mobile. The Vivo X300 Ultra measures 162.98 x 76.81 x 8.19mm (height x width x thickness) and weighs 232.00 grams. It was launched in Black, Film Green, and Silver Tone (translated from Chinese) colours.
Connectivity options on the Vivo X300 Ultra include Wi-Fi 7, Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.40, NFC, Infrared, and USB Type-C with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor.
| Brand | Vivo |
| Model | X300 Ultra |
| Release date | 30th March 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 162.98 x 76.81 x 8.19 |
| Weight (g) | 232.00 |
| Battery capacity (mAh) | 6600 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 100W Fast Charging |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 40W |
| Colours | Black, Film Green, Silver Tone (translated from Chinese) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Screen size (inches) | 6.82 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1440x3168 pixels |
| Aspect ratio | 19.8:9 |
| Pixels per inch (PPI) | 510 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 200-megapixel (f/1.85) + 50-megapixel (f/2.0) + 200-megapixel (f/2.67) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear flash | Yes |
| Lens Type (Second Rear Camera) | Ultra Wide-Angle |
| Lens Type (Third Rear Camera) | Telephoto |
| Front camera | 50-megapixel (f/2.45) |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | OriginOS 6 |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Vivo X300 Ultra