Redmi 15A 5G mobile was launched on 27th March 2026. The phone comes with a 60 Hz refresh rate 6.90-inch display. It comes with 4GB, 6GB of RAM. The Redmi 15A 5G runs Android 16 and is powered by a 6300mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the Redmi 15A 5G on the rear packs 32-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor.
The Redmi 15A 5G runs HyperOS 3.0 is based on Android 16 and packs 64GB, 128GB of inbuilt storage. The Redmi 15A 5G is a dual-SIM mobile. The Redmi 15A 5G measures 171.56 x 79.47 x 8.15mm (height x width x thickness) and weighs 210.00 grams. It was launched in Awesome Blue, Amaze Purple, and Ace Black colours.
Connectivity options on the Redmi 15A 5G include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.40, USB OTG, USB Type-C, and FM radio with active 4G on both SIM cards.
As of 11th May 2026, Redmi 15A 5G price in India starts at Rs. 13,440.
Redmi 15A 5G price in India starts from ₹ 13,440. The lowest price of Redmi 15A 5G is ₹ 13,440 at Amazon on 11th May 2026.
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi 15A 5G |
| Price in India | ₹13,440 |
| Release date | 27th March 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | Yes |
| Dimensions (mm) | 171.56 x 79.47 x 8.15 |
| Weight (g) | 210.00 |
| Battery capacity (mAh) | 6300 |
| Colours | Awesome Blue, Amaze Purple, Ace Black |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen size (inches) | 6.90 |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Internal storage | 64GB, 128GB |
| Rear camera | 32-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 8-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | HyperOS 3.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |