May 2026 is all set to be another busy period for smartphone launches in India. Building upon the momentum seen in recent months, brands are expected to bring flagship offers, which previously debuted in the global markets, to the country. From premium offerings like the Oppo Find X9 Ultra and Vivo X300 Ultra to value-focused smartphones like the OnePlus Nord CE 6 ser...
More OPPO Find X9 Ultra NewsOPPO Find X9 Ultra mobile was launched on 21st April 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.82-inch touchscreen display offering a resolution of 1440x3168 pixels (QHD+) at a pixel density of 510 pixels per inch (ppi).OPPO Find X9 Ultra comes with 16GB of RAM. The OPPO Find X9 Ultra runs Android 16 and is powered by a 7050mAh non-removable battery. The OPPO Find X9 Ultra supports wireless charging, as well as 100W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the OPPO Find X9 Ultra on the rear packs a quad camera setup featuring a 200-megapixel (f/1.5) primary camera; a 50-megapixel (f/2.0, ultra wide-angle) camera; a 50-megapixel (f/3.5, telephoto) camera, and a 200-megapixel (f/2.2) camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 50-megapixel sensor with an f/2.4 aperture.
The OPPO Find X9 Ultra runs ColorOS 16 is based on Android 16 and packs 1TB of inbuilt storage. The OPPO Find X9 Ultra is a dual-SIM mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The OPPO Find X9 Ultra measures 163.16 x 76.97 x 8.65mm (height x width x thickness) and weighs 235.00 grams. It was launched in Polar Glacier, Rongsha Canyon, and Earth Tundra colours.
Connectivity options on the OPPO Find X9 Ultra include Wi-Fi 7, Wi-Fi, NFC, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor.
| Brand | OPPO |
| Model | Find X9 Ultra |
| Release date | 21st April 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 163.16 x 76.97 x 8.65 |
| Weight (g) | 235.00 |
| Battery capacity (mAh) | 7050 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 100W Fast Charging |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 50W |
| Colours | Polar Glacier, Rongsha Canyon, Earth Tundra |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | QHD+ |
| Screen size (inches) | 6.82 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1440x3168 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 510 |
| Processor make | Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| RAM | 16GB |
| Internal storage | 1TB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 200-megapixel (f/1.5) + 50-megapixel (f/2.0) + 50-megapixel (f/3.5) + 200-megapixel (f/2.2) |
| No. of Rear Cameras | 4 |
| Rear flash | Yes |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Lens Type (Second Rear Camera) | Ultra Wide-Angle |
| Lens Type (Third Rear Camera) | Telephoto |
| Lens Type (Fourth Rear Camera) | Telephoto |
| Front camera | 50-megapixel (f/2.4) |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | ColorOS 16 |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
OPPO Find X9 Ultra
Everybody Loves Sohrab Handa Now Streaming on Zee5: Know Everything About This Whodunnit Mystery Film Online
James Webb Space Telescope Little Red Dots May Reveal Birth of Black Holes
Falcon Heavy Roars Back to Life with Powerful Broadband Satellite Launch
Jolly O Gymkhana Now Available Online: Where to Watch This Tamil Reality Show