Realme 16 5G launched in India in two different colour options with a MediaTek Dimensity 6400 Turbo chipset under the hood. The new phone has a dual rear camera unit and has a 6.57-inch AMOLED display. It houses a 7,000mAh battery with 60W wired fast charging support. The rear camera unit has a small mirror that will let users capture selfies using the primary sensor.
More Realme 16 5G NewsRealme 16 5G mobile was launched on 30th January 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.57-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2372 pixels (FHD+) at a pixel density of 397 pixels per inch (ppi). Realme 16 5G is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 7025 processor. It comes with 8GB of RAM. The Realme 16 5G runs Android 16 and is powered by a 7000mAh battery. The Realme 16 5G supports 60W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Realme 16 5G on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel primary camera, and a 2-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 50-megapixel sensor.
The Realme 16 5G runs Realme UI 7.0 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Realme 16 5G measures 158.30 x 75.13 x 8.10mm (height x width x thickness) and weighs 183.00 grams. It was launched in Black Cloud and White Swan colours. It features an IP69 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Realme 16 5G include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.30, and USB Type-C with active 4G on both SIM cards.
| Brand | Realme |
| Model | 16 5G |
| Release date | 30th January 2026 |
| Launched in India | No |
| Dimensions (mm) | 158.30 x 75.13 x 8.10 |
| Weight (g) | 183.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 7000 |
| Fast charging | 60W Fast Charging |
| Colours | Black Cloud, White Swan |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.57 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2372 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 397 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 7025 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel + 2-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 50-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | Realme UI 7.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.30 |
| USB Type-C | Yes |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
Realme 16 5G
Realme 16 5G Launched in India With 7,000mAh Battery, 50-Megapixel Selfie Camera: Price, Specifications