| Model | 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF) |
| Model Name | SNS40FB24CAF |
| Display Size | 40 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | No |
| Curve TV | No |
| Launch Year | 2016 |
| Resolution Standard | HD-Ready |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 898 x 220 x 540 |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | No |
| Analog Audio Input | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 100 W, 0.5 W (Standby) |