Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
  • Sansui
  • Last Updated: 13th May 2026
Compare Notify When Available
Key Specs
  • Display
    Display 50.00-inch
  • Screen Type
    Screen Type LED
  • Smart TV
    Smart TV No
  • Resolution Standard
    Resolution Standard Full-HD
Market Status Released
Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X) Full Specifications
General
Brand Sansui
Model 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
Model Name SNX50FH24X
Display Size 50 inch
Screen Type LED
Color Black
Smart TV No
Curve TV No
Launch Year 2016
Resolution Standard Full-HD
Resolution (pixels) 1920x1080
Connectivity features
No of HDMI Port 3
No of USB Port 2
Built In Wi-Fi No
Audio features
Number of Speakers 2
Speaker Output RMS 20 W
Power features
Power Consumption 125 W, 0.5 W (Standby)