The Vivo V70 FE has arrived in India as part of the existing V70 lineup, featuring a 6.83-inch OLED display with a 120Hz refresh rate and HDR10+ support. It is powered by a MediaTek Dimensity 7360-Turbo chipset and runs Android 16-based OriginOS 6. The phone offers a 200-megapixel main camera, AI imaging features, and dual speakers. It packs a 7,000mAh battery with 90...
More Vivo V70 FE NewsVivo V70 FE mobile was launched on 9th March 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.83-inch touchscreen display offering a resolution of 1,260x2,800 pixels (1.5K) at a pixel density of 449 pixels per inch (ppi). Vivo V70 FE is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 7360 Turbo processor. It comes with 8GB, 12GB of RAM. The Vivo V70 FE runs Android 16 and is powered by a 7000mAh non-removable battery. The Vivo V70 FE supports 90W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Vivo V70 FE on the rear packs a dual camera setup featuring a 200-megapixel (f/1.88) primary camera, and an 8-megapixel (f/2.2) camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 50-megapixel sensor with an f/2.2 aperture.
The Vivo V70 FE runs OriginOS 6 is based on Android 16 and packs 128GB, 256GB of inbuilt storage. The Vivo V70 FE is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Vivo V70 FE measures 163.70 x 76.20 x 7.59mm (height x width x thickness) and weighs 200.00 grams. It was launched in Monsoon Blue and Northern Lights Purple colours. It features an IP69 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Vivo V70 FE include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.40, NFC, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor.
As of 2nd April 2026, Vivo V70 FE price in India starts at Rs. 47,999.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Vivo V70 FE (12GB RAM, 256GB) - Monsoon Blue | ₹ 47,999 |
| Vivo V70 FE (8GB RAM, 128GB) - Monsoon Blue | ₹ 41,999 |
| Vivo V70 FE (8GB RAM, 128GB) - Northern Lights Purple | ₹ 41,999 |
| Vivo V70 FE (8GB RAM, 256GB) - Monsoon Blue | ₹ 44,999 |
| Vivo V70 FE (8GB RAM, 256GB) - Northern Lights Purple | ₹ 44,999 |
Vivo V70 FE price in India starts from ₹ 47,999. The lowest price of Vivo V70 FE is ₹ 47,999 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Vivo |
| Model | V70 FE |
| Price in India | ₹47,999 |
| Release date | 9th March 2026 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 163.70 x 76.20 x 7.59 |
| Weight (g) | 200.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 7000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 90W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Monsoon Blue, Northern Lights Purple |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.83 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1,260x2,800 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 449 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 7360 Turbo |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB |
| Rear camera | 200-megapixel (f/1.88) + 8-megapixel (f/2.2) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 50-megapixel (f/2.2) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | OriginOS 6 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Vivo V70 FE
₹47,999
Naughty Dog's Neil Druckmann Mentions 'Road Ahead' for the Last of Us, Teasing the Last of Us Part 3
Honor X80i Launched With 7,000mAh Battery, MediaTek Dimensity 6500 Elite Chip: Price, Specifications