Xiaomi has announced the Android 17 Developer Preview Programme for four Xiaomi smartphones in select global markets. The list of devices now eligible to receive future Android 17 beta updates includes the Xiaomi 17 Ultra, Xiaomi 17 Ultra Leica Edition, Xiaomi 17, and Xiaomi 15T Pro. Devices enrolled in the programme can download the beta version of the upcoming Andro...
More Xiaomi 17 Ultra Leica Edition NewsXiaomi 17 Ultra Leica Edition mobile was launched on 25th December 2025. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.90-inch touchscreen display (1.5K). Xiaomi 17 Ultra Leica Edition is powered by an octa-core Snapdragon 8 Elite Gen 5 processor. It comes with 12GB of RAM. The Xiaomi 17 Ultra Leica Edition runs Android 16 and is powered by a 6,800mAh non-removable battery. The Xiaomi 17 Ultra Leica Edition supports wireless charging, as well as 90W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Xiaomi 17 Ultra Leica Edition on the rear packs a triple camera setup featuring a 50-megapixel primary camera; a 200-megapixel camera, and a 50-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 50-megapixel sensor.
The Xiaomi 17 Ultra Leica Edition runs HyperOS 3 is based on Android 16 and packs 512GB of inbuilt storage. It was launched in Black and Off-White colour. It features an IP69 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Xiaomi 17 Ultra Leica Edition include Wi-Fi 7, GPS, Bluetooth v5.40, NFC, and USB Type-C. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, temperature sensor, and in-display fingerprint sensor.
As of 1st May 2026, Xiaomi 17 Ultra Leica Edition price in India starts at Rs. 139,999.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Xiaomi 17 Ultra Leica Edition (16GB RAM, 512GB) - White | ₹ 139,999 |
| Xiaomi 17 Ultra Leica Edition (16GB RAM, 512GB) - Black | ₹ 139,999 |
Xiaomi 17 Ultra Leica Edition price in India starts from ₹ 139,999. The lowest price of Xiaomi 17 Ultra Leica Edition is ₹ 139,999 at Amazon on 1st May 2026.
| Brand | Xiaomi |
| Model | 17 Ultra Leica Edition |
| Price in India | ₹139,999 |
| Release date | 25th December 2025 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Thickness | 8.29mm |
| Weight (g) | 224.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 6,800 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 90W Fast Charging |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 50W |
| Colours | Black and Off-White |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.90 |
| Touchscreen | Yes |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 512GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-megapixel + 200-megapixel + 50-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 50-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | HyperOS 3 |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
Xiaomi 17 Ultra Leica Edition
₹139,999
Samsung Hits Record Revenue in Q1 This Year, Expects Memory Shortage to Last Beyond 2027
Netflix Mobile App Gets New ‘Clips’ Feed to Show Users Vertical Videos Amid a Major Design Overhaul