Oppo Reno 16 series has been launched in China as the latest addition to the company’s Reno lineup. The series includes two models, dubbed Oppo Reno 16 and Oppo Reno 16 Pro. Both smartphones are set to go on sale in the country via the Oppo China online store. The standard model is offered in Galaxy Purple, Heartbeat, and Moonlight Is Dark (translated from Chinese) ...
OPPO Reno 16 mobile was launched on 25th May 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.32-inch touchscreen display offering a resolution of 1216x2640 pixels (1.5K) at a pixel density of 460 pixels per inch (ppi). OPPO Reno 16 is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 8550 Super processor. It comes with 12GB of RAM. The OPPO Reno 16 runs Android 16 and is powered by a 6,700mAh non-removable battery. The OPPO Reno 16 supports 80W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the OPPO Reno 16 on the rear packs a triple camera setup featuring a 200-megapixel primary camera; a 50-megapixel camera, and a 50-megapixel camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 50-megapixel sensor.
The OPPO Reno 16 runs ColorOS 16 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The OPPO Reno 16 is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The OPPO Reno 16 measures 151.21 x 72.42 x 8.36mm (height x width x thickness) and weighs 191.00 grams. It was launched in Galaxy Purple, Heartbeat, and and Moonlight Is Dark colours. It features an IP69K rating for dust and water protection. It bears a metal body.
Connectivity options on the OPPO Reno 16 include Wi-Fi, GPS, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor. The OPPO Reno 16 supports face unlock.
| Brand | OPPO |
| Model | Reno 16 |
| Release date | 25th May 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Metal |
| Dimensions (mm) | 151.21 x 72.42 x 8.36 |
| Weight (g) | 191.00 |
| IP rating | IP69K |
| Battery capacity (mAh) | 6,700 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 80W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Galaxy Purple, Heartbeat, and Moonlight Is Dark |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.32 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1216x2640 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 460 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 8550 Super |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 200-megapixel + 50-megapixel + 50-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 50-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | ColorOS 16 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |