Panasonic 28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX)
  • Overview
  • Specs
  • Comparisons
  • User Reviews
Advertisement
Key Specs
  • Display 28.00-inch
  • Screen Type LED
  • Dimensions 63.6 x 42.7 x 19.8 cm
  • Smart TV No
  • Resolution Standard HD-Ready
Market Status Released
Panasonic 28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX) Full Specifications
General
Brand Panasonic
Model 28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX)
Model Name TH-28D400DX
Display Size 28 inch
Screen Type LED
Color Black
Smart TV No
Curve TV No
Launch Year 2016
Resolution Standard HD-Ready
Resolution (pixels) 1366x768
Dimensions
Width x Height x Depth (without stand) 63.6 x 42.7 x 19.8 cm
Weight (without stand) 5.1Kg
Connectivity features
No of HDMI Port 1
No of USB Port 1
Built In Wi-Fi No
Analog Audio Input Yes
Audio features
Number of Speakers 2
Speaker Output RMS 5 W x 2
Power features
Power Consumption 45 W, 0.5 W (Standby)