Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
  • Samsung
  • Last Updated: 13th May 2026
  • Overview
  • Specs
  • Comparisons
  • User Reviews
Advertisement
Key Specs
  • Display 32.00-inch
  • Screen Type LED
  • Smart TV No
  • Resolution Standard HD-Ready
Market Status Released
Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100) Full Specifications
General
Brand Samsung
Model 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
Model Name UA32H4100
Display Size 32 inch
Screen Type LED
3D No
Smart TV No
Curve TV No
Launch Year 2018
Resolution Standard HD-Ready
Resolution (pixels) 1366x768
Connectivity features
No of HDMI Port 2
No of USB Port 1
Built In Wi-Fi No
Analog Audio Input Yes
Audio features
Number of Speakers 2
Speaker Type 2.0 Channel Speaker
Speaker Output RMS 10 W
Power features
Power Consumption 48 W, 0.5 W (Standby)