Motorola Edge 70 series could get three new additions soon, a tipster claims. The purported Motorola Edge 70 Pro, Edge 70 Pro+, and Edge 70 Pro Lite are tipped to launch soon as part of the lineup, joining the Edge 70, Edge 70 Fusions, Edge 70 Fusions+, and the Motorola Signature, which was earlier expected to be called Motorola Edge 70 Ultra. Separately, the RAM and ...
More Motorola Edge 70 NewsThe smartphone industry has seen certain trends taking precedence every few years. The latest shift is towards ultra-slim smartphones, with brands once again emphasising form factor and in-hand comfort. Even industry behemoths like Apple and Samsung have begun embracing thinner designs, as evident by the introduction of the iPhone Air and Samsung Galaxy S26 Edge. With the Edge 70, Motorola joins the ultra-slim smartphone race, bringing its own take on what a thin phone should be.
The Motorola Edge 70 feels like a smartphone that knows who it’s for and doesn’t try too hard to impress. While it may not have the flashiest specifications on paper, it excels at the things people actually notice every day — the in-hand feel, the smoothness of interactions, and its reliability in lasting through a full day of use. Despite its caveats, these elements create a well-rounded and comfortable user experience.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Motorola Edge 70 (8GB RAM, 256GB) - Pantone Bronze Green | ₹ 29,220 |
| Motorola Edge 70 (8GB RAM, 256GB) - Pantone Lily Pad | ₹ 29,900 |
| Motorola Edge 70 (8GB RAM, 256GB) - Pantone Gadget Gray | ₹ 29,999 |
Motorola Edge 70 price in India starts from ₹ 29,220. The lowest price of Motorola Edge 70 is ₹ 29,220 at Amazon on 3rd April 2026.
| Brand | Motorola |
| Model | Edge 70 |
| Price in India | ₹29,220 |
| Release date | 5th November 2025 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 159.00 x 74.00 x 5.99 |
| Weight (g) | 159.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 4800 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 68W Turbo Charge |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 15W |
| Colours | Pantone Bronze Green, Pantone Lily Pad, Gadget Grey |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.70 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1220x2712 pixels |
| Processor | 2.8GHz octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 512GB |
| Rear camera | 50-megapixel + 50-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 50-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Lens Type (Second Rear Camera) | Ultra Wide-Angle |
| Operating system | Android 16 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
Motorola Edge 70
₹29,220
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam