Oppo F33 and Oppo F33 Pro are said to launch in India in the third week of April. The upcoming mid-range smartphones are said to offer improvement in battery life and durability over the Oppo F31 series. They could fall in the Rs. 25,000–Rs 35,000 price bracket. The company launched the Oppo F31 and Oppo F31 Pro in September last year.
More OPPO F31 5G NewsOPPO F31 5G mobile was launched on 15th September 2025. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.50-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2372 pixels at a pixel density of 397 pixels per inch (ppi). OPPO F31 5G is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 6300 processor. It comes with 8GB of RAM. The OPPO F31 5G runs Android 15 and is powered by a 7000mAh non-removable battery. The OPPO F31 5G supports 80W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the OPPO F31 5G on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel (f/1.8) primary camera, and a 2-megapixel (f/2.4) camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 16-megapixel sensor with an f/2.4 aperture.
The OPPO F31 5G runs ColorOS 15 is based on Android 15 and packs 128GB, 256GB of inbuilt storage. The OPPO F31 5G is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The OPPO F31 5G measures 185.20 x 75.00 x 8.00mm (height x width x thickness) and weighs 185.00 grams. It was launched in Cloud Green, Midnight Blue, and Bloom Red colours.
Connectivity options on the OPPO F31 5G include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, Bluetooth v5.40, NFC, USB Type-C, 3G, 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India) , and 5G with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor.
As of 2nd April 2026, OPPO F31 5G price in India starts at Rs. 22,999.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Oppo F31 5G (8GB RAM, 128GB) - Midnight Blue | ₹ 22,999 |
| Oppo F31 5G (8GB RAM, 128GB) - Bloom Red | ₹ 22,999 |
| Oppo F31 5G (8GB RAM, 128GB) - Cloud Green | ₹ 22,999 |
| Oppo F31 5G (8GB RAM, 256GB) - Cloud Green | ₹ 24,999 |
| Oppo F31 5G (8GB RAM, 256GB) - Midnight Blue | ₹ 24,999 |
| Oppo F31 5G (8GB RAM, 256GB) - Bloom Red | ₹ 24,999 |
OPPO F31 5G price in India starts from ₹ 22,999. The lowest price of OPPO F31 5G is ₹ 22,999 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | OPPO |
| Model | F31 5G |
| Price in India | ₹22,999 |
| Release date | 15th September 2025 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | Yes |
| Dimensions (mm) | 185.20 x 75.00 x 8.00 |
| Weight (g) | 185.00 |
| Battery capacity (mAh) | 7000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 80W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Cloud Green, Midnight Blue, Bloom Red |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen size (inches) | 6.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2372 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 397 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 6300 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB |
| Expandable storage | No |
| Expandable storage type | No |
| Dedicated microSD slot | No |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 2-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Front camera | 16-megapixel (f/2.4) |
| Operating system | Android 15 |
| Skin | ColorOS 15 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
OPPO F31 5G
₹22,999
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam