Realme 16 series has received a price increase in the country. The price of the Realme 16, Realme 16 Pro and Realme 16 Pro+ smartphones has been increased significantly. Besides Realme, brands like OnePlus, Poco and Lava have also raised the prices of thier mid range phones in India. The price of the OnePlus 15R, Poco X8 Pro Max, and Poco M8 5G has been increased in I...
More Realme 16 5G NewsRealme 16 5G mobile was launched on 30th January 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.57-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2372 pixels (FHD+) at a pixel density of 397 pixels per inch (ppi). Realme 16 5G is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 6400 Turbo processor. It comes with 8GB, 12GB of RAM. The Realme 16 5G runs Android 16 and is powered by a 7000mAh battery. The Realme 16 5G supports 60W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Realme 16 5G on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel primary camera, and a 2-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 50-megapixel sensor.
The Realme 16 5G runs Realme UI 7.0 is based on Android 16 and packs 128GB, 256GB of inbuilt storage. The Realme 16 5G measures 158.30 x 75.13 x 8.10mm (height x width x thickness) and weighs 183.00 grams. It was launched in Air Black and Air White colours. It features an IP69 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Realme 16 5G include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.30, and USB Type-C with active 4G on both SIM cards.
As of 18th May 2026, Realme 16 5G price in India starts at Rs. 31,999.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Realme 16 5G (8GB RAM, 128GB) - Air Black | ₹ 31,999 |
| Realme 16 5G (8GB RAM, 128GB) - Air White | ₹ 32,999 |
| Realme 16 5G (8GB RAM, 256GB) - Air White | ₹ 33,999 |
| Realme 16 5G (8GB RAM, 256GB) - Air Black | ₹ 36,999 |
| Realme 16 5G (12GB RAM, 256GB) - Air White | ₹ 36,999 |
| Realme 16 5G (12GB RAM, 256GB) - Air Black | ₹ 36,999 |
Realme 16 5G price in India starts from ₹ 31,999. The lowest price of Realme 16 5G is ₹ 31,999 at Flipkart on 18th May 2026.
| Brand | Realme |
| Model | 16 5G |
| Price in India | ₹31,999 |
| Release date | 30th January 2026 |
| Launched in India | No |
| Dimensions (mm) | 158.30 x 75.13 x 8.10 |
| Weight (g) | 183.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 7000 |
| Fast charging | 60W Fast Charging |
| Colours | Air Black, Air White |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.57 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2372 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 397 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 6400 Turbo |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel + 2-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 50-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | Realme UI 7.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.30 |
| USB Type-C | Yes |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
Realme 16 5G
₹31,999
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications