Popular brands like Realme, OnePlus, and Motorola have introduced several new handsets in the mid-range smartphone segment with upgraded hardware and fresh features. Our latest recommendations under Rs. 30,000 include models like the Motorola Edge 70 Fusion, Realme P4 Power and OnePlus Nord CE 6. Most smartphones in this segment use mid-range chipsets from Qualcomm an...
More Realme P4 Power 5G NewsSince smartphones with 7,000mAh batteries (silicon-carbon or otherwise) are now the norm in mid-range and premium segments, Realme has pulled off the unthinkable and launched a production device with a powerbank-like 10,001mAh battery. Given that smartphone chipsets today are much more power-efficient than those in older big-battery (or Max-branded) smartphones, most of them easily last beyond a day or deliver up to 1.5 days of battery life for the casual user. And so, we arrive at the question: Do you need a 10,001mAh capacity battery in a smartphone in 2026? Is it overkill? Or are you better off with something else that delivers better hardware at the same price?
The Realme P4 Power is a brand new phone from Realme that is focused on delivering immense battery life from a smartphone. Despite packing a massive high-capacity battery inside, it’s as thick as a Pro-branded Apple iPhone and somehow manages to have an IP69 rating for dust and water.
Realme’s choice chipset lets the phone have enough raw performance without going overboard. It’s enough for some high-end gaming but decent in terms of performance benchmarks. This is mainly down to the use of a dual-chip system.
Camera performance is average for a smartphone at this price point. But it could have been better. Low light imaging isn’t great and the same goes for selfies.
The massive battery can easily last two days on a full charge and can even be used to charge other accessories and iPhones. Charging the massive battery is also very quick.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Realme P4 Power 5G (8GB RAM, 128GB) - TransSilver | ₹ 24,979 |
| Realme P4 Power 5G (8GB RAM, 128GB) - TransBlue | ₹ 25,539 |
| Realme P4 Power 5G (8GB RAM, 128GB) - TransOrange | ₹ 25,999 |
| Realme P4 Power 5G (8GB RAM, 256GB) - TransBlue | ₹ 27,199 |
| Realme P4 Power 5G (8GB RAM, 256GB) - TransOrange | ₹ 27,209 |
| Realme P4 Power 5G (8GB RAM, 256GB) - TransSilver | ₹ 27,999 |
| Realme P4 Power 5G (12GB RAM, 256GB) - TransSilver | ₹ 30,999 |
| Realme P4 Power 5G (12GB RAM, 256GB) - TransOrange | ₹ 30,999 |
Realme P4 Power 5G price in India starts from ₹ 24,979. The lowest price of Realme P4 Power 5G is ₹ 24,979 at Amazon on 18th May 2026.
| Brand | Realme |
| Model | P4 Power 5G |
| Price in India | ₹24,979 |
| Release date | 29th January 2026 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 162.26 x 76.15 x 9.08 |
| Weight (g) | 215.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 10,001 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 80W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | TransSilver, TransOrange, TransBlue |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.80 |
| Touchscreen | Yes |
| Protection type | Gorilla Glass Victus |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 7400 Ultra |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 8-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 16-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | Realme UI 7.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Realme P4 Power 5G
₹24,979
| Benchmark | Score | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AnTuTu v10 | 1,036,008 | ||||||
| PCMark Work 3.0 | 13,707 | ||||||
| Geekbench 6 | |||||||
|
|||||||
| Geekbench AI | |||||||
|
|||||||
| 3D Mark | |||||||
|
|||||||
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications