| Model | 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X) |
| Model Name | SNX50FH24X |
| Display Size | 50 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | No |
| Curve TV | No |
| Launch Year | 2016 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | No |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 125 W, 0.5 W (Standby) |