May 2026 is all set to be another busy period for smartphone launches in India. Building upon the momentum seen in recent months, brands are expected to bring flagship offers, which previously debuted in the global markets, to the country. From premium offerings like the Oppo Find X9 Ultra and Vivo X300 Ultra to value-focused smartphones like the OnePlus Nord CE 6 ser...
More OPPO Find X9s NewsOPPO Find X9s mobile was launched on 21st April 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.59-inch touchscreen display offering a resolution of 1,256x2,760 pixels (FHD+) at a pixel density of 460 pixels per inch (ppi). OPPO Find X9s is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 9500s processor. It comes with 12GB of RAM. The OPPO Find X9s runs Android 16 and is powered by a 7,025mAh non-removable battery. The OPPO Find X9s supports 80W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the OPPO Find X9s on the rear packs a triple camera setup featuring a 50-Ultrapixel (f/1.8) primary camera; a 50-megapixel (f/2.0) camera, and a 50-megapixel (f/2.6) camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 32-Ultrapixel sensor with an f/2.4 aperture. The front camera also features autofocus.
The OPPO Find X9s runs ColorOS 16 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The OPPO Find X9s is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The OPPO Find X9s measures 156.98 x 73.93 x 7.99mm (height x width x thickness) and weighs 202.00 grams. It was launched in Lavender Sky, Midnight Grey, and and Sunset Orange colours. It features an IP69 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the OPPO Find X9s include Wi-Fi 7, GPS, Bluetooth v6.10, NFC, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, temperature sensor, and in-display fingerprint sensor. The OPPO Find X9s supports face unlock.
| Brand | OPPO |
| Model | Find X9s |
| Release date | 21st April 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 156.98 x 73.93 x 7.99 |
| Weight (g) | 202.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 7,025 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 80W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Lavender Sky, Midnight Grey, and Sunset Orange |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.59 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1,256x2,760 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 460 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 9500s |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-Ultrapixel (f/1.8) + 50-megapixel (f/2.0) + 50-megapixel (f/2.6) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 32-Ultrapixel (f/2.4) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | ColorOS 16 |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 6.10 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
OPPO Find X9s
Everybody Loves Sohrab Handa Now Streaming on Zee5: Know Everything About This Whodunnit Mystery Film Online
James Webb Space Telescope Little Red Dots May Reveal Birth of Black Holes
Falcon Heavy Roars Back to Life with Powerful Broadband Satellite Launch
Jolly O Gymkhana Now Available Online: Where to Watch This Tamil Reality Show