Oppo’s Find X9s is a good attempt at tackling the ongoing memory crisis and coming up with the eventual successor to its Find X9. It offers a good balance of features and performance at a slightly higher asking price. But with several better premium devices available at a lower price, it might not find any takers just yet.
More OPPO Find X9s NewsThe memory crisis hasn't even peaked and we are already getting a glimpse of things to come, how it's affecting, and will continue to impact the world of smartphones. A clear-cut example of this is the Vivo X300 FE, which was launched a few weeks ago. It had everything the previous model did with some big design upgrades, but arrived at a substantially higher price and lesser capability, which made it hard to recommend. Despite being the first non-Pro model from Vivo's line-up to get the Telephoto Extender lens treatment (sold separately), it still had to compete with previously launched models from Vivo's own lineup. Such is the state of 2026 amidst the memory crisis!
Oppo’s Find X9s has a premium IP69-rated design that uses a mix of aluminium and glass. The phone isn’t exactly compact in terms of dimensions but at the same time, it’s not a large device either.
Performance is good enough for gaming and daily multitasking, but comes up a bit short of the competition. The phone does get hot when using the camera app and the heat does affect its imaging performance.
All of the cameras perform well in daylight. The telephoto camera shoots sharp images in both daylight and low-light conditions. The ultrawide camera can also capture macro photos.
Battery life can easily last two days with casual use. But heavy usage will require the phone to be plugged in by the end of the day. Wired charging speeds are fast, but the phone lacks wireless charging capability.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| OPPO Find X9s (12GB RAM, 256GB) - Midnight Grey | ₹ 79,999 |
| OPPO Find X9s (12GB RAM, 256GB) - Lavender Sky | ₹ 79,999 |
| OPPO Find X9s (12GB RAM, 256GB) - Sunset Orange | ₹ 79,999 |
| OPPO Find X9s (12GB RAM, 512GB) - Midnight Grey | ₹ 89,999 |
| OPPO Find X9s (12GB RAM, 512GB) - Lavender Sky | ₹ 89,999 |
| OPPO Find X9s (12GB RAM, 512GB) - Sunset Orange | ₹ 89,999 |
OPPO Find X9s price in India starts from ₹ 79,999. The lowest price of OPPO Find X9s is ₹ 79,999 at Amazon on 23rd May 2026.
| Brand | OPPO |
| Model | Find X9s |
| Price in India | ₹79,999 |
| Release date | 21st May 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 156.98 x 73.93 x 7.99 |
| Weight (g) | 202.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 7,025 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 80W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Lavender Sky, Midnight Grey, and Sunset Orange |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.59 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1,256x2,760 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 460 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 9500s |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB, 512GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-Ultrapixel (f/1.8) + 50-megapixel (f/2.0) + 50-megapixel (f/2.6) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 32-Ultrapixel (f/2.4) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | ColorOS 16 |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 6.10 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
OPPO Find X9s
₹79,999
| Benchmark | Score | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AnTuTu v10 | 2,959,111 | ||||||
| PCMark Work 3.0 | 12,648 | ||||||
| Geekbench 6 | |||||||
|
|||||||
| Geekbench AI | |||||||
|
|||||||
| 3D Mark | |||||||
|
|||||||
Meta Launches Forum App as a Reddit-Like Platform for Discussions With AI-Powered Assistant for Admins