Vivo Y60 mobile was launched on 12th May 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.74-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1600 pixels (HD+) and an aspect ratio of 20:9. The display sports Other for protection. Vivo Y60 is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 processor. It comes with 6GB of RAM. The Vivo Y60 runs Android 16 and is powered by a 6500mAh non-removable battery. The Vivo Y60 supports 15W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Vivo Y60 on the rear packs a 13-Ultrapixel camera with an f/2.2 aperture. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 5-Ultrapixel sensor with an f/2.2 aperture.
The Vivo Y60 runs OriginOS 6 is based on Android 16 and packs 128GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card. The Vivo Y60 is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Vivo Y60 measures 167.40 x 77.10 x 8.39mm (height x width x thickness) and weighs 209.00 grams. It was launched in Lucky Purple, Obsidian Black, and and Shanhaiqing colours. It features an IP65 rating for dust and water protection. It bears a polycarbonate body.
Connectivity options on the Vivo Y60 include Wi-Fi, Bluetooth v5.10, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Vivo Y60 supports face unlock.
| Brand | Vivo |
| Model | Y60 |
| Release date | 12th May 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Polycarbonate |
| Dimensions (mm) | 167.40 x 77.10 x 8.39 |
| Weight (g) | 209.00 |
| IP rating | IP65 |
| Battery capacity (mAh) | 6500 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 15W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Lucky Purple, Obsidian Black, and Shanhaiqing |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.74 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Protection type | Other |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Rear camera | 13-Ultrapixel (f/2.2) |
| No. of Rear Cameras | 1 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 5-Ultrapixel (f/2.2) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | OriginOS 6 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.10 |
| NFC | No |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Vivo Y60
Xbox Launches Player Voice Feedback Portal, Fans Say Bring Back Xbox Exclusives
WhatsApp for iOS Gets Redesigned Media Share Sheet to Make Sharing Photos Easier: Report