Lava has confirmed that the Shark 2 5G will launch in India by the end of May 2026. The smartphone will be priced under Rs. 15,000 and will feature a 6.75-inch display with a 120Hz refresh rate, an IP64-rated build, and a large battery. Lava claims the handset can deliver up to 13 hours and 35 minutes of YouTube playback. It will be powered by a chipset that has score...
More Lava Shark 2 4G NewsLava Shark 2 4G mobile was launched on 27th October 2025. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.75-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1612 pixels (HD+). It comes with 4GB of RAM. The Lava Shark 2 4G runs Android 15 and is powered by a 5000mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the Lava Shark 2 4G on the rear packs 50-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor.
Lava Shark 2 4G is based on Android 15 and packs 64GB of inbuilt storage. It was launched in Aurora Gold and Eclipse Grey colour. It features an IP54 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Lava Shark 2 4G include Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, GPS, Bluetooth v5.00, and USB Type-C. Sensors on the phone include fingerprint sensor.
As of 22nd May 2026, Lava Shark 2 4G price in India starts at Rs. 6,999.
| Brand | Lava |
| Model | Shark 2 4G |
| Price in India | ₹6,999 |
| Release date | 27th October 2025 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| IP rating | IP54 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Colours | Aurora Gold and Eclipse Grey |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.75 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1612 pixels |
| Processor make | Unisoc T7250 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Rear camera | 50-megapixel |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 8-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 15 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| USB Type-C | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
Lava Shark 2 4G
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title