Vivo X90 Pro+ The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.78-inch touchscreen display offering a resolution of 1440x3200 pixels and an aspect ratio of 20:9. Vivo X90 Pro+ is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon processor. It comes with 12GB of RAM. The Vivo X90 Pro+ runs Android 13 and is powered by a 4700mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the Vivo X90 Pro+ on the rear packs a quad camera setup featuring a 50-megapixel primary camera; a 50-megapixel camera; a 48-megapixel camera, and a 64-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 32-megapixel sensor.
The Vivo X90 Pro+ runs OriginOS 3 is based on Android 13 and packs 256GB of inbuilt storage. The Vivo X90 Pro+ measures 164.35 x 75.29 x 9.70mm (height x width x thickness) and weighs 221.00 grams. It was launched in China Red and Original Black colours.
Connectivity options on the Vivo X90 Pro+ include Wi-Fi, GPS, NFC, USB OTG, and USB Type-C. Sensors on the phone include accelerometer, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor.
| Brand | Vivo |
| Model | X90 Pro+ |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 164.35 x 75.29 x 9.70 |
| Weight (g) | 221.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4700 |
| Colours | China Red, Original Black |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen size (inches) | 6.78 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1440x3200 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-megapixel + 50-megapixel + 48-megapixel + 64-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 4 |
| Front camera | 32-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 13 |
| Skin | OriginOS 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Vivo X90 Pro+
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM